Powiat pilski to wyjątkowe miejsce - z klimatem do rozwoju!
Powiat pilski położony jest w północnej części województwa wielkopolskiego. Mieszka w nim ponad 136 tys. osób. Zajmuje powierzchnię 1268 km2. Należy do niego 9 gmin: jedna miejska – Piła, cztery miejsko-wiejskie: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk i Wysoka oraz cztery wiejskie: Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie i Szydłowo. Stolicą powiatu pilskiego jest Piła z liczbą ludności 73 tys.
Powiat pilski obejmuje jeden z najpiękniejszych obszarów północnej Wielkopolski. Teren bogaty jest w lasy, jeziora i rzeki, z malowniczą krajobrazowo Doliną Noteci, objętą obszarem chronionym Natura 2000.
Dobrze rozwinął się tu przemysł przetwórczy (spożywczy, mięsny, mleczarski), elektroniczny, transportowy. Ze względu na duże zasoby leśne ważną dziedziną gospodarki jest przemysł drzewny, rozwinęła się hodowla ryb, handel i usługi.
Drugą dziedziną gospodarki powiatu pilskiego jest rolnictwo. W produkcji rolnej dominują uprawa zbóż, hodowla trzody chlewnej i mleczarstwo. Powiat pilski to także zagłębie sadownicze.
Powiat pilski jest dobrze skomunikowany i łatwo tu dojechać. Piła - stolica powiatu pilskiego - leży na skrzyżowaniu dróg krajowych, w odległości 90 km od Poznania, 90 km od Bydgoszczy, 160 km od Szczecina, 330 km od Warszawy, 307 km od Berlina.
W powiecie pilskim można dobrze wypocząć. Popularne są spływy kajakowe, szlaki rowerowe i przejazdy zabytkową kolejką wąskotorową w Białośliwiu. Gminy powiatu pilskiego to prawdziwy raj również dla amatorów turystyki pieszej.