loader
21.06.2023

Biogaz/biometan jako szansa na zwiększenie niezależności energetycznej gminy. Praktyczne aspekty realizacji inwestycji biogazowych/biometanowych – warsztat szkoleniowy

Biogaz/biometan jako szansa na zwiększenie niezależności energetycznej gminy. Praktyczne aspekty realizacji inwestycji biogazowych/biometanowych – warsztat szkoleniowy

Biogaz/biometan jako szansa na zwiększenie niezależności energetycznej gminy. Praktyczne aspekty realizacji inwestycji biogazowych/biometanowych.

 

Realizacja transformacji energetycznej rozpoczyna się na poziomie gminy – w ostatnich latach lokalne społeczności w coraz większym stopniu wpływają na możliwość przeprowadzenia nowych projektów energetycznych. Poszczególne gminy, jak również mieszkańcy stają się coraz częściej aktywnymi inwestorami w tym obszarze. Potwierdza to chociażby dynamiczny wzrost liczby instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach.

 

Czy w obliczu wysokich cen energii i niepewności dotyczących ich stabilnych dostaw po przewidywalnych cenach nowe instalacje biogazowe/biometanowe mogą poprawić samowystarczalność energetyczną gminy i jej mieszkańców? Jakie są wymagania inwestorów dla tego typu projektu, szczególnie w zakresie nieruchomości i zapisów planistycznych? Jak zarządzić oczekiwaniami inwestorów i lokalnych interesariuszy? Jakie korzyści i zagrożenia związane są z realizacją tego typu projektów?

Odpowiedzi na te i inne pytania odnajdziecie Państwo w trakcie naszego warsztatu skierowanego do przedstawicieli lokalnych samorządów. Praktycy z branży podzielą się z Państwem informacjami dotyczącymi sektora biogazu/biometanu, szczególnie z perspektywy pozyskanych doświadczeń z realizacji tego typu projektów w Polsce i w innych krajach. 

 

Seria dwóch warsztatów skierowanych do przedstawicieli samorządów z północnej Wielkopolski zainaugurowana zostanie w dniu 27 czerwca o godz. 10 w siedzibie Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile. W dniu 6 lipca warsztaty dla samorządowców z południowej Wielkopolski odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Agenda wydarzenia obejmować będzie m.in. następujące zagadnienia:

 

•    Stan obecny i perspektywa rozwoju instalacji biogazowych/biometanowych

      w Polsce oraz w Europie,

    Potencjał Wielkopolski dla nowych inwestycji,

•    Zasady funkcjonowania biogazowni/biometanowni,

•    Perspektywa producenta instalacji biogazowych oraz inwestora,

•    Studium przypadku realizacji projektu biometanowego w Polsce,

•    Aspekty prawno-środowiskowe realizacji nowych instalacji w Polsce,

 

Prowadzącymi warsztat będą m.in. przedstawciele JLL, producenta biogazowni firmy Host, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Rejestracja w wydarzeniu w Pile możliwa jest w terminie do 25 czerwca poprzez formularz rejestracyjny dostępny poniżej. Szczegółowa agenda zostanie przesłana w oddzielnej korespondencji po rejestracji.

 

Zapraszamy do udziału.

 

Rejestracja
27 czerwca 2023
Piła

Rejestracja
6 lipca 2023 
Ostrów Wielkopolski

 

 

Biogaz/biometan jako szansa na zwiększenie niezależności energetycznej gminy. Praktyczne aspekty realizacji inwestycji biogazowych/biometanowych – warsztat szkoleniowy

9:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 – 10:10 Powitanie uczestników warsztatów
Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Magdalena Sołtysiak, JLL

10:10 – 10:30 Inwestycje biogazowe/biometanowe w Europie. Potencjał rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce w oparciu o biogaz / biometan. Możliwości pozyskania substratu zwierzęcego oraz roślinnego – potencjał Wielkopolski oraz poszczególnych powiatów regionu na tle kraju. GIS jako narzędzie wspierające analizę dostępności substratu i wybór lokalizacji.
Adam Małecki, Starszy Konsultant, JLL

10:30 – 10:45 Inwestycje na rynku biogazu / biometanu z perspektywy Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji. Najczęstsze wymagania inwestorów, kierunki geograficzne. Generator ofert inwestycyjnych PAIH jako narzędzie wspierające gminę w dotarciu do inwestorów przemysłowych.
Tomasz Kopka, Starszy Konsultant, Polska Agencja Inwestycji i Handlu

10:45 – 11:20 Zasady działania biogazowni / biometanowni. Wymagania lokalizacyjne warunkujące możliwość umiejscowienia średniej oraz dużej instalacji biogazu / biometanu. „Win-win” - możliwości współpracy pomiędzy gminą oraz właścicielem instalacji. Perspektywa inwestora realizującego nowe projekty biogazowe w Polsce – największe wyzwania - studium przypadku.
Albert Kuliczkowski, Country Manager, HoSt

11:20 – 11:40 Aspekty prawno-administracyjne realizacji nowych instalacji biogazowych /biometanowych.
Marzena Andrzejewska-Wierzbicka, Dyrektor Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego/ Kancelaria

11:40 – 12:00 Przerwa kawowa

12:00 – 12:30 Wnioski z przygotowania inwestycji pod realizację wielkoskalowej biometanowni w praktyce. Wyzwania w zakresie przygotowania terenu inwestycyjnego, zapisy MPZP oraz inne elementy warunkujące realizację projektu. Aspekt społeczny realizacji inwestycji.
Agnieszka Mikołajczyk, Starszy Kierownik Projektu, JLL

12:30-12:50 Instalacja biogazowa jako narzędzie wsparcia gospodarki odpadami komunalnymi. Studium przypadku na bazie ZUOK „Orli Staw” – pierwszej w Polsce instalacji przeznaczonej do fermentacji ciągłej selektywnie zbieranych bioodpadów.
Anna Macke, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”

12:50-13:10 Nowoczesna instalacja segregacji bioodpadów jako narzędzie wspierające zrównoważony obieg materii. Korzyści z automatyzacji procesu przetwarzania odpadów. Inwestycja firmy Bioodpady.pl w Józefowie k. Warszawy.
Sebastian Łasica, Koordynator ds. Kluczowych Klientów, Bioodpady.pl

13:10-13:30 Podsumowanie i zakończenie. Sesja pytań i odpowiedzi.

13:30-14:30 Networking przy ciastku i kawie

Powiat Pilski
Promocja gospodarcza Powiatu Pilskiego
Promocja gospodarcza Powiatu Pilskiego
Głównym celem projektu jest umiędzynarodowienie regi...
Zobacz więcej Zobacz więcej
Okiem eksperta
WEBINAR | Możliwości wsparcia finansowego oraz korzyści podatkowe
WEBINAR | Możliwości wsparcia finansowego oraz korzyści podatkowe
...
Zobacz więcej Zobacz więcej
Projekt pn. „Promocja gospodarcza Powiatu Pilskiego” nr projektu RPWP.01.04.02-30-0001/18 jest realizowany przez Powiat Pilski w partnerstwie z Fundacją na Rzecz Wsparcia Innowacji w JST w okresie od 2 września 2019 r. do 30 września 2023r. Projekt jest dofinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Osi priorytetowej 1 Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, Działania 1.4. Internacjonalizacja gospodarki regionalnej, Poddziałania 1.4.2 Promocja gospodarcza regionu.

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

ZAMKNIJ